Szybka nawigacja
OSIĄGI

DUCH INNOWACJI

Pionierskie technologie to krok w dobrą stronę.

Czasem najlepsze pomysły wymagają nie tyle przepracowania sprawdzonych koncepcji, co wypracowania nowych zupełnie od zera. Tą właśnie drogą podążył inżynier przemysłowy i wynalazca Laurence Kemball-Cook. W odpowiedzi na coraz większe wyzwania stawiane światu przez zmiany klimatyczne chciał stworzyć całkowicie nowe, innowacyjne rozwiązanie.

Poszukując alternatywnego, a przy tym komplementarnego dla wiatru i słońca źródła energii, wpadł na nowatorski pomysł. Przyszedł mu on do głowy podczas codziennego dojazdu na uczelnię Loughborough University, gdzie studiował na kierunku inżynieria i technologie przemysłowe.

„Przechodziłem obok stacji kolejowej Victoria Station, która co roku obsługuje 75 milionów pasażerów, i zacząłem na serio rozważać możliwość wykorzystania części energii kinetycznej generowanej przez spacerujących podróżnych”, opowiada. „Wnioski, które wyciągnąłem z samodzielnych badań nad energią odnawialną i infrastrukturą miejską, zainspirowały mnie do wykorzystania energii wytwarzanej przez kroki mieszkańców miasta”.

Kemball-Cook założył firmę Pavegen w 2009 roku i rozpoczął prace nad innowacyjnym, inteligentnym chodnikiem. Każdy postawiony przez przechodniów krok wywiera nacisk na zestaw generatorów elektromagnetycznych, powodując ruch obrotowy wytwarzający niewielkie porcje energii. Można je gromadzić i przechowywać w akumulatorach albo użytkować doraźnie, na przykład do zasilania oświetlenia, czujników czy nadajników.

Natychmiast zaczął rozglądać się za możliwością popularyzacji inteligentnego chodnika. Chcąc przyciągnąć nowych klientów, początkowo musiał uciec się do niekonwencjonalnych metod.

„Przy pierwszej sprzedaży zamontowaliśmy panel Pavegen na placu budowy bez zezwolenia, a następnie za pośrednictwem mediów społecznościowych przekonaliśmy developera do zakupu systemu Pavegen”, wspomina. „Od tamtego czasu udało nam się stworzyć bazę międzynarodowych klientów, sieć międzynarodowych partnerów i czuwający nad nimi zespół”.

„JUŻ PIERWSZE PROTOTYPY NASZYCH ROZWIĄZAŃ TECHNOLOGICZNYCH WZBUDZIŁY OGROMNE ZAINTERESOWANIE — ZARÓWNO WŚRÓD PRZEDSIĘBIORSTW CHCĄCYCH Z NAMI WSPÓŁPRACOWAĆ, JAK I ZRÓŻNICOWANEJ GRUPY INWESTORÓW ORAZ, RZECZ JASNA, OSÓB KORZYSTAJĄCYCH Z CHODNIKA PAVEGEN”.

Laurence Kemball-Cook, inżynier przemysłowy i wynalazca

Informacje o systemie Pavegen rozeszły się błyskawicznie. Zespół Kemball-Cooka zrealizował już ponad 200 stałych i doświadczalnych projektów w 30 krajach na całym świecie, m.in. na dworcu Dupont Circle w Waszyngtonie oraz różnych miejscach w centrum Londynu.

Dzięki współpracy wielu miast i wiodących korporacji — takich jak Google czy Nike — z firmą Pavegen, prognozy dla wykorzystywania zrównoważonej energii kinetycznej nastrajają bardzo optymistyczne.

Kemball-Cook jest przekonany, że w oferowanym systemie tkwi ogromny potencjał integracji z innymi źródłami energii. Uważa, że ma on mnóstwo zastosowań — czy to w węzłach transportowych, czy też szkołach i centrach handlowych. I że pozwala zbudować inteligentniejsze, wydajniejsze miasta, które aktywnie reagują na problem zmian klimatycznych.

„Dzięki rozwiązaniu kryzysu energetycznego odciążymy społeczności na całym świecie. A tym samym będziemy mogli spożytkować więcej pomysłów i sił na inne palące problemy, takie jak brak bezpieczeństwa żywnościowego czy gwałtowny spadek bioróżnorodności”, wyjaśnia. „Ziemia jest tylko jedna, dlatego musimy dbać o zasoby naturalne, od których wszyscy jesteśmy zależni”.

KROK W PRZYSZŁOŚĆ

U podstawy filozofii marki Lexus stoją innowacyjność i nowatorstwo. Tworzenie przełomowych technologii we współpracy z najlepszymi naukowcami i inżynierami w swoim fachu to dla nas codzienność. Z prawdziwą pasją odkrywamy rewolucyjne rozwiązania, którym Lexus zawdzięcza wiodącą pozycję na rynku.