1. Discover Lexus
  2. Design
  3. Lexus Design Award 23: Judges & Mentors
Szybka nawigacja
WZORNICTWO

OGŁOSZONO SKŁAD JURY I NAZWISKA MENTORÓW W KONKURS

Od lewej: Joe Doucet (mentor), Paola Antonelli (członkini jury) © 2016 Marton Perlaki i Simon Humphries (członek jury)

Ikony świata designu powracają, by wspólnie z młodymi obiecującymi twórcami zmieniać świat na lepsze.

TOKIO, Japonia (31 sierpnia 2022 r.) — Lexus ogłosił dziś, że w konkurs LEXUS DESIGN AWARD 2023 zaangażują się ponownie Joe Doucet jako mentor i Paola Antonelli oraz Simon Humphries jako członkowie jury. Ci prawdziwi giganci światowego designu raz jeszcze postanowili spotkać się w programie Lexusa z pełnymi entuzjazmu obiecującymi twórcami młodego pokolenia. Wraz z pozostałymi członkami jury i mentorami, których nazwiska wkrótce zostaną ogłoszone, będą realizować konkursową misję wspierania i rozwoju talentu rozpoczynających karierę twórców, dostrzegając w tym jednocześnie niezwykle inspirujące doświadczenie.

Choć przez lata program LEXUS DESIGN AWARD ewoluował, jego centralnym elementem niezmiennie jest mentoring czołowych światowych projektantów. W edycji LEXUS DESIGN AWARD 2023 program mentoringowy będzie jeszcze lepiej zorganizowany i poszerzony. Na początek czworo zwycięzców otrzyma życiową szansę skorzystania z merytorycznej opieki renomowanych twórców. Jako że grono zwycięzców zostanie ograniczone do czworga osób, powstaną lepsze warunki do pogłębionego dyskursu z mentorami i twórczego rozwoju poprzez spersonalizowaną pomoc merytoryczną na kolejnych etapach dojrzewania projektów.

Joe Doucet, nagradzany projektant multidyscyplinarny, który bierze udział w programie jako mentor już od edycji 2020, zauważa: „W ciągu moich trzech lat w programie LEXUS DESIGN AWARD miałem okazję dostrzec wyjątkowe korzyści, jakie jego struktura przynosi także mentorom. Oto przed oczami każdego z nas rozkwita wspaniały talent młodszego twórcy. To wspaniała rola, która poprzez wspólną pracę rozwija zarówno podopiecznego, jak i mentora”.

Joe Doucet inspiruje i prowadzi zwycięzców, dzieląc się swoją ogromną wiedzą i wieloletnim doświadczeniem. Nieustannie doskonali proces mentoringu i niezmiennie zyskuje wdzięczność oraz uznanie uczestników programu.

Paola Antonelli, starsza kuratorka w Dziale Architektury i Wzornictwa Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku, to kolejna osoba, bez której program LEXUS DESIGN AWARD nie byłby tym, czym dzisiaj jest. Od pierwszej edycji, która miała miejsce w 2013 roku, Paola uważnie obserwuje program i chętnie podejmuje się interakcji z młodymi utalentowanymi twórcami. W tym roku ponownie, jako członkini jury, będzie dzielić się odważnym spojrzeniem na współczesny design i oryginalnymi spostrzeżeniami. Paola Antonelli niezmiennie podkreśla, że design to jednocześnie wielka odpowiedzialność i wielka szansa. Z tej właśnie perspektywy ocenia potencjał twórców młodego pokolenia.

Simon Humphries, szef globalnego działu wzornictwa marek Toyota i Lexus, także po raz kolejny zasiądzie w jury, reprezentując w nim promowaną przez Lexusa ideę „wzornictwa, które zmienia świat na lepsze”.

Te trzy osoby, wraz z pozostałymi członkami jury i mentorami, których nazwiska zostaną wkrótce ogłoszone, odgrywają zasadniczą rolę w realizacji celu LEXUS DESIGN AWARD 2023: rozwijaniu talentów i wspieraniu nowego pokolenia twórców. Zgłoszenia do konkursu napływają już z całego świata, a wkrótce Lexus ogłosi nazwiska kolejnych znamienitych twórców, którzy dopełnią jury i zespół mentorów.

LEXUS DESIGN AWARD 2023 — SKŁAD JURY

Starsza kuratorka w Dziale Architektury i Wzornictwa Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku

Paola Antonelli

Paola Antonelli pracuje w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, gdzie pełni rolę starszego kuratora w Dziale Architektury i Wzornictwa oraz pierwszego dyrektora ds. badań i rozwoju. Za cel stawia sobie promocję świadomego obcowania z wzornictwem i szerzenie wiedzy na temat jego pozytywnego wpływu na świat. Zgłębia oddziaływanie designu na codzienne doświadczenia, zwracając baczną uwagę na niedostrzegane zwykle przedmioty i zachowania. W swojej pracy stara się łączyć wzornictwo, architekturę, sztukę, naukę i technologię.

To kuratorka wystaw, autorka książek i ceniona na świecie wykładowczyni, która prowadziła zajęcia na wielu uczelniach, m.in. Harvardzie i Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Do jej najnowszych wystaw i książek należą: „Broken Nature”, wystawa zorganizowana w ramach XXII Triennale di Milano, poświęcona idei wzornictwa jako narzędzia naprawy środowiska (restorative design), „Material Ecology”, publikacja przedstawiająca przełomowe prace architektki Nero Osman, a także książka „Never Alone”, której tematem są design interaktywny i gry wideo. Paola Antonelli pracuje obecnie nad kilkoma projektami dla działu badań i rozwoju w nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej i wraz z krytyczką wzornictwa Alice Rawsthorn prowadzi profil @design.emergency na Instagramie poświęcony roli designu w trakcie pandemii COVID-19 oraz w czasie postpandemicznym. Ich wspólna książka zatytułowana „Design Emergency” ukazała się w maju 2022 roku.

Szef globalnego działu wzornictwa marek Toyota i Lexus

Simon Humphries

Urodził się i kształcił w Wielkiej Brytanii, a karierę zawodową rozpoczął w roku 1988 jako projektant produktów. Do Toyota Motor Corporation dołączył w roku 1994. Początkowo zajmował się rozwojem stylistycznym i w 2002 roku odegrał czołową rolę w formułowaniu oraz wdrażaniu filozofii wzornictwa marek Toyota (Vibrant Clarity) i Lexus (L-finesse). Po tym, jak prowadził różne projekty w dziedzinie rozwoju stylistycznego i projektowania produkcyjnego, został mianowany prezesem ośrodka ED2 (Toyota European Design Development), w którym jego zespół zapoczątkował szereg projektów przekształcających markę Toyota w kierunku firmy zajmującej się szeroko pojętą mobilnością. W roku 2018 powierzono mu rolę szefa działu wzornictwa, odpowiedzialnego zarówno za markę Toyota, jak i Lexus.

Jako szef globalnego działu wzornictwa Lexusa stara się ująć wyjątkowe wartości marki w formie spójnej filozofii — poprzez bezpośrednie nawiązania do japońskiego dziedzictwa Lexusa i ukierunkowywanie stylistyki tak, by przemawiała do klientów na całym świecie. W wolnym czasie Simon Humphries zajmuje się stolarstwem i renowacją 100-letniego japońskiego domu wiejskiego.

LEXUS DESIGN AWARD 2023 — MENTORZY

Założyciel, Joe Doucet x Partners

Joe Doucet

Projektant, przedsiębiorca, wynalazca i dyrektor kreatywny Joe Doucet to obecnie jeden z najbardziej cenionych twórców pracujących w Ameryce. Jego prace stanowią zgrabne połączenie funkcjonalności i atrakcyjnej szaty wizualnej, a jednocześnie niosą za sobą szereg warstw znaczeniowych i bogaty przekaz. Doucet uważa, że wzornictwo, a zwłaszcza proces myślowy projektanta, może odgrywać większą rolę zarówno w tworzeniu innowacji i rozwiązywaniu problemów, jak i całej dziedzinie estetyki. Opatentował wiele swoich projektów i wynalazków.

Prace Douceta były prezentowane na całym świecie i otrzymały wiele międzynarodowych wyróżnień, w tym nagrodę World Technology Award for Design Innovation i liczne nagrody Good Design Award. Doucet jest zwycięzcą konkursu Smithsonian Cooper-Hewitt National Design Award w kategorii Product Designer. To największe wyróżnienie w jego branży. Został także finalistą konkursu Designer of the Year organizowanego przez magazyn Dezeen, a jego firma zdobyła tytuł Fast Company’s Most Important Companies in Design.

INFORMACJE O MARCE LEXUS

Marka Lexus zadebiutowała w 1989 roku, wprowadzając na rynek flagowego sedana i urzeczywistniając nową koncepcję obsługi klientów, zgodnie z którą każdy z nich traktowany jest jak wyjątkowy gość. Istotnie przyczyniła się do powstania współcześnie rozumianego sektora samochodów klasy premium. W 1998 roku Lexus stworzył Lexusa RX, który dał początek nowej kategorii samochodów — luksusowych crossoverów. Lexus jest także liderem sprzedaży luksusowych samochodów hybrydowych. W 2006 roku powstał pierwszy taki pojazd pod szyldem Lexusa, a od tamtej pory nabywców znalazło ponad 2,02 miliona hybryd.

Lexus to światowej sławy motoryzacyjna marka premium, którą od zawsze wyróżniają odważne i bezkompromisowe wzornictwo, mistrzowska staranność wykonania oraz fantastyczne osiągi. Oferowana przez nią gama samochodów odpowiada na potrzeby nowego pokolenia ceniących luksus odbiorców i jest obecnie dostępna w ponad 90 krajach i regionach we wszystkich zakątkach globu.

Partnerzy i członkowie zespołu Lexusa z całego świata dążą do dostarczania wyjątkowych, niepowtarzalnych doświadczeń, które budzą emocje i zmieniają świat na lepsze.

 

| INFORMACJE O KONKURSIE LEXUS DESIGN AWARD

LEXUS DESIGN AWARD to organizowany od 2013 roku międzynarodowy konkurs dla obiecujących twórców z całego świata. Przyznawana nagroda ma wymiar społeczny, bowiem wspiera utalentowanych twórców i projektantów oraz ich pomysły, które mogą zmienić świat na lepsze. Czworo finalistów otrzymuje niepowtarzalną szansę stworzenia prototypów swoich projektów pod opieką czołowych projektantów. Konkurs LEXUS DESIGN AWARD zapewnia zainteresowanie ze strony globalnych mediów, co ułatwia dalszy rozwój kariery.