Szybka nawigacja
MILAN DESIGN WEEK 2023

LEXUS: „SHAPED BY AIR”

Lexus na Design Week 2023 z instalacją „Shaped by Air” i projektami laureatów „Lexus Design Award”

  • Instalacja autorstwa Suchi Reddy, inspirowana kształtami i perfekcją samochodu Lexus Electrified Sport, wyraża istotne dla marki wartości: zrównoważony rozwój, innowacyjność i doskonałość w projektowaniu
  • W przestrzeni Lexusa na Milan Design Week zostaną również zaprezentowane prototypy stworzone przez czwórkę laureatów konkursu Lexus Design Award 2023
  • Ekspozycja Lexusa będzie dostępna od 17 do 23 kwietnia w Superstudio, via Tortona 27

 

Lexus po raz kolejny będzie obecny podczas Milan Design Week, tym razem z nową instalacją autorstwa uznanej nowojorskiej plastyczki i architektki Suchi Reddy. To właśnie instalacja „Shaped by Air” będzie centralnym elementem ekspozycji Lexusa na jednym z najważniejszych wydarzeń międzynarodowego świata designu. Milan Design Week będzie także okazją do zaprezentowania prototypów stworzonych przez czwórkę laureatów konkursu Lexus Design Award 2023.

Suchi Reddy, założycielka pracowni Reddymade Architecture and Design, czerpała inspirację z kształtów i perfekcji samochodu Lexus Electrified Sport. Stworzyła dzieło przemawiające elegancją i lekkością, które wyraża zrównoważony rozwój, innowacyjność i doskonałość w projektowaniu — czyli wartości fundamentalne dla marki Lexus. Instalacja „Shaped by Air” odzwierciedla ideę projektowania ukierunkowanego na człowieka, neutralności węglowej i najwyższej jakości. Prezentację w Mediolanie poprzedziła premiera w Institute of Contemporary Art w Miami (ICA Miami), podczas Miami Art and Design Week 2022.

Tym razem, między 17. a 23. kwietnia, Reddy zaprezentuje swoją instalację w nieco inny sposób, wpisując ją w kontekst wnętrza Superstudio. Praca jest odwzorowaną w skali 1:1 interpretacją Lexusa Electrified Sport, ukształtowaną przez światło i ubraną w delikatne wycięte formy o kształcie liści, które sugerują ruch wśród natury. W Mediolanie dzieło zostanie podwieszone do sufitu, niczym instalacja poruszana wiatrem, by wzmocnić nawiązanie do kształtów pojazdu i kolaży Henri Matisse’a.

Suchi Reddy skomentowała: „Lexus od lat promuje innowacyjność i wspiera utalentowanych projektantów działających tam, gdzie sztuka splata się z designem. W swoim dziele chciałam dać możliwość obcowania z rzeźbą, jak i poczucie wielozmysłowego doświadczenia przestrzennego”.

Rzeźba, wyrażająca uczucie ruchu, jest wykonana częściowo z powtórnie przetworzonych odpadów pokonsumenckich. Na pierwszy rzut oka kompozycja elementów wydaje się abstrakcyjna, ale w miarę, jak obserwator przybliża się do niej, ujawniają się w niej zarysy samochodu. Suchi Reddy, której filozofię projektowania opisywano hasłem „forma podąża za uczuciem”, zadbała o to, by otoczenie instalacji było zachęcające, sprzyjało zadumie i zdawało się otaczać obserwatora ze wszystkich stron. Zwiedzanie tej ekspozycji jest niczym spacer w lesie, po ścieżce zasypanej szeleszczącymi liśćmi. Całą przestrzeń Lexusa zaprojektowano w duchu gościnności Omotenashi, udostępniając gościom wyniesione miejsce na odpoczynek i refleksję.

PROTOTYPY LAUREATÓW LEXUS DESIGN AWARD

Równolegle z instalacją „Shaped by Air” prezentowana będzie galeria prototypowych prac stworzonych przez czwórkę laureatów konkursu Lexus Design Award 2023. Są to projekty koncepcyjne odzwierciedlające przekonanie Lexusa, że design jest katalizatorem pozytywnych zmian na świecie. To już 11. edycja konkursu, w którym nagradzani są młodzi utalentowani twórcy z całego świata. Tegoroczni laureaci, których dzieła wybrano spośród 2068 prac pochodzących z 63 krajów, to: Pavels Hedström (Szwecja, obecnie w Danii), Jiaming Liu (Chiny), Temporary Office (Vincent Lai, Singapur i Douglas Lee, Kanada, obecnie w USA) oraz Kyeongho Park i Yejin Heo (Republika Korei). Więcej informacji o laureatach i ich projektach koncepcyjnych można znaleźć tutaj, w newsroomie Lexus Europe.

W tym roku organizatorzy konkursu zaprosili uczestników do zgłaszania projektów, które wychodzą naprzeciw wyzwaniom przyszłości i wyrażają zasady marki Lexus: przewidywać, rewolucjonizować i zachwycać, a także zmieniać świat na lepsze. W tej edycji konkursu Lexus organizuje także plebiscyt People’s Choice, w którym to publiczność przyzna swoją nagrodę. Głosowanie rozpocznie się w kwietniu i będzie otwarte zarówno dla osób odwiedzających ekspozycję, jak i dla tych, które oglądają prace online.

Brian Bolin, szef globalnego marketingu Lexusa, powiedział: „Niezmiernie cieszymy się, że kontynuujemy naszą współpracę z Suchi Reddy i pokażemy jej dzieło inspirowane Lexusem Electrified Sport obok prac laureatów Lexus Design Award. Innowacyjne spojrzenie Reddy na projektowanie na rzecz lepszej przyszłości idealnie koresponduje z duchem naszego konkursu dla artystów młodego pokolenia”.

Lexus już od 2005 roku przygotowuje na Milan Design Week atrakcyjne ekspozycje, będące źródłem niezwykłych wrażeń. Współtworzyli je między innymi tacy artyści, jak Philippe Nigro, Neri Oxman, Sou Fujinoto, Rhizomatics i Germane Barnes.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu

Daty:  Dzień dla prasy: 17 kwietnia, od 14:00 do 21:00; dni dla wszystkich: od 18 do 23 kwietnia, od 11:00 do 21:00

Miejsce: Superstudio Più, Via Tortona 27, 20144 Milan, Włochy

Eksponaty: Instalacja „Shaped by Air” autorstwa Suchi Reddy i prototypowe prace laureatów konkursu Lexus Design Award 2023

Suchi Reddy — notka biograficzna

Suchi Reddy założyła pracownię Reddymade w 2002 roku, z myślą o projektowaniu ukierunkowanym na człowieka, podkreślającym wartość różnorodności i równości oraz odpowiadającym na potrzeby ekonomiczne, społeczne, środowiskowe i kulturowe użytkowników oraz całej planety.

Suchi Reddy była wykładowczynią w ramach programu 2022 Walton Critic prowadzonego przez Szkołę Architektury Katolickiego Uniwersytetu Ameryki. W roku 2019 została zaproszona do programu Plym Distinguished Professorship w Szkole Architektury Uniwersytetu Illinois w Champaign–Urbana, gdzie zajmowała się przede wszystkim współczesnym oddziaływaniem architektury przez pryzmat neuroestetyki, neurofenomenologii i projektowania sensorycznego. Reddy prezentowała i omawiała prace swojej firmy w wielu ośrodkach, między innymi na dorocznej konferencji Academy of Neuroscience for Architecture organizowanej w Instytucie Salka, na Uniwersytecie Illinois i Uniwersytecie Wisconsin.  Zasiada w radach organizacji Design Trust for Public Space, Storefront for Art and Architecture oraz Madame Architect; jest członkiem rady przy dziekanie Szkoły Architektury i Rozwoju Społeczności na Uniwersytecie Detroit Mercy.

Pracownia Reddymade zdobyła liczne nagrody za doskonałość w projektowaniu — zyskując uznanie między innymi Amerykańskiego Instytutu Architektów i NYCxDesign. Prace Reddymade, regularnie opisywane w mediach drukowanych i elektronicznych, są ważnym głosem w społecznym i kulturalnym dyskursie na temat powszechnego pozytywnego wpływu neuroestetyki i projektowania z myślą o dobrostanie.