- Instalacja autorstwa Suchi Reddy, inspirowana kształtami i perfekcją samochodu Lexus Electrified Sport, wyraża istotne dla marki wartości: zrównoważony rozwój, innowacyjność i doskonałość w projektowaniu
- W przestrzeni Lexusa na Milan Design Week zostaną również zaprezentowane prototypy stworzone przez czwórkę laureatów konkursu Lexus Design Award 2023
- Ekspozycja Lexusa będzie dostępna od 17 do 23 kwietnia w Superstudio, via Tortona 27
Lexus po raz kolejny będzie obecny podczas Milan Design Week, tym razem z nową instalacją autorstwa uznanej nowojorskiej plastyczki i architektki Suchi Reddy. To właśnie instalacja „Shaped by Air” będzie centralnym elementem ekspozycji Lexusa na jednym z najważniejszych wydarzeń międzynarodowego świata designu. Milan Design Week będzie także okazją do zaprezentowania prototypów stworzonych przez czwórkę laureatów konkursu Lexus Design Award 2023.
Suchi Reddy, założycielka pracowni Reddymade Architecture and Design, czerpała inspirację z kształtów i perfekcji samochodu Lexus Electrified Sport. Stworzyła dzieło przemawiające elegancją i lekkością, które wyraża zrównoważony rozwój, innowacyjność i doskonałość w projektowaniu — czyli wartości fundamentalne dla marki Lexus. Instalacja „Shaped by Air” odzwierciedla ideę projektowania ukierunkowanego na człowieka, neutralności węglowej i najwyższej jakości. Prezentację w Mediolanie poprzedziła premiera w Institute of Contemporary Art w Miami (ICA Miami), podczas Miami Art and Design Week 2022.
Tym razem, między 17. a 23. kwietnia, Reddy zaprezentuje swoją instalację w nieco inny sposób, wpisując ją w kontekst wnętrza Superstudio. Praca jest odwzorowaną w skali 1:1 interpretacją Lexusa Electrified Sport, ukształtowaną przez światło i ubraną w delikatne wycięte formy o kształcie liści, które sugerują ruch wśród natury. W Mediolanie dzieło zostanie podwieszone do sufitu, niczym instalacja poruszana wiatrem, by wzmocnić nawiązanie do kształtów pojazdu i kolaży Henri Matisse’a.
Suchi Reddy skomentowała: „Lexus od lat promuje innowacyjność i wspiera utalentowanych projektantów działających tam, gdzie sztuka splata się z designem. W swoim dziele chciałam dać możliwość obcowania z rzeźbą, jak i poczucie wielozmysłowego doświadczenia przestrzennego”.
Rzeźba, wyrażająca uczucie ruchu, jest wykonana częściowo z powtórnie przetworzonych odpadów pokonsumenckich. Na pierwszy rzut oka kompozycja elementów wydaje się abstrakcyjna, ale w miarę, jak obserwator przybliża się do niej, ujawniają się w niej zarysy samochodu. Suchi Reddy, której filozofię projektowania opisywano hasłem „forma podąża za uczuciem”, zadbała o to, by otoczenie instalacji było zachęcające, sprzyjało zadumie i zdawało się otaczać obserwatora ze wszystkich stron. Zwiedzanie tej ekspozycji jest niczym spacer w lesie, po ścieżce zasypanej szeleszczącymi liśćmi. Całą przestrzeń Lexusa zaprojektowano w duchu gościnności Omotenashi, udostępniając gościom wyniesione miejsce na odpoczynek i refleksję.